UnCiv - remake Civilization V

UnCiv to remake wydanej trzynaście lat temu gry, o której pewnie niektórzy słyszeli - Civilization V. Celem projektu jest jak najwierniejsze odwzorowanie zasad i mechanik podstawowej wersji gry wraz z dwoma dodatkami Bogowie i Królowie oraz Nowy Wspaniały Świat. Zatem tak jak w oryginale rozpoczynamy rozgrywkę na mapie złożonej z heksagonów z osadnikiem i wojownikiem a celem jest podbój świata.

Choć zasady są te same to gra od oryginału różni się jednak oprawą graficzną, którą można określić jako surową. Jako, że gra dostępna jest na komputery i telefony/tablety z systemem Android mamy duże przyciski i czytelne komunikaty. Aby uchronić się przed gniewnym wzrokiem prawników z Firaxis twórcy nie korzystają z grafik z Civ V. Nie korzystają też z nazwy ani nie próbują się podszywać pod którąś z gier z serii Civilization skupiając się głównie nad odtworzeniem mechanik rozgrywki. Jest to na tyle wierne odtworzenie, że twórcy chwalą się, że wszelkie poradniki do Civ V pomogą też i w grze w UnCiv.

Czy to wystarczyć by zadziałał syndrom “jeszcze jednej tury”? Cóż, pomimo spartańskiej oprawy gra wciąga. Nie wiadomo kiedy z jednego miasta robi się kilka, zaczyna się ekspansja, wojny, sojusze i cała reszta, której można się spodziewać po takiej grze. I nagle zdajemy sobie sprawę, że już świta… Jeśli to nie wystarczy to gra oferuje wsparcie dla modów, a tych jest całkiem sporo. Dodatkowo praca nad grą ciągle trwa i często udostępniane są aktualizacje.

UnCiv dostępne jest na wiele platform, więc w kolejnych turach można zatracić się nie tylko przed monitorem (Windows, Linux, MacOS czy też Raspberry Pi) ale też przy użyciu urządzenia z systemem Android. Było też podejście do wydania gry na Steam, lecz prawdopodobnie wydawca przestraszył się potencjalnych problemów prawnych i do udostępnienia gry tam nie doszło.

Gdybyście chcieli cofnąć się dalej w przeszłość to polecam FreeCiv - grę wzorowaną na Civilization 2.

Informacje o grze: